Nyugati Mátra tájairól

Ha a nevet halljuk egyből a Zagyva-völgy fölött elhúzódó hegyvonulatra gondolunk, melyet a köznyelven pásztói Mátrának is ismernek. Ma már egyre többen keresik fel ezt a még kiaknázatlan romantikusan szép és kedves környéket. Vagy is az ebben elrejtőzött zeg-zugos részeit.

Ha még túra programjainkban nem szerepelne, úgy melegen ajánljuk, hogy pótlólag vegyük bele és ismerkedjünk meg ezzel a tájjal is. Biztosítani tudjuk azt, hogy élményekben gazdag tapasztalatokkal fognak távozni és a következő túrákban már önkénytelenül is szerepelni fog. Budapestről Hatvanon keresztül a Salgótarján felé induló vonattal érhetjük el Pásztó vasútállomást /98 km/. Itt a vonatról leszállva az állomás előtti autóbusz megállóból elég sűrű autóbuszjárat indul a Mátrába. Ugyanígy közelíthető meg motorral vagy autóval is. Pásztóról utunk Hasznoson keresztül a Kövicses -völgybe beékelődött kis hegyi faluba Mátrakeresztesre vezet. Ez túránk kiinduló állomása. Az Ágasvár-i elágazásnál megállunk és túránkat az ajánlott útvonalon megkezdjük. Itt több turista útjelzéssel találkozunk, melyből most a piros + jelzésű útvonalat mutatjuk be túrázóinknak.

A hídtól DNY-i irányban a Kövicses patakot átlépve haladunk az ülési kisvölgyben meghúzódó vízesések, zsiványbarlang és sziklakapu felé. A hídtól kb. 300 m-re elérünk egy kis kopár dombot, ahol érdemes megállni és visszanézni. Magunk mögött látjuk Mátrakeresztes új telepét, háttérben a Sólyomtetőkkel. Tőle ENY-ra láthatjuk az Óvár csúcsát az oldalában merészen meghúzódó hatalmas Csókakővel, melynek környezete igen szép látványt nyújt. Ha kigyönyörködtük magunkat úgy tovább folytatjuk utunkat mindaddig, míg kb 50 m-re jobbra le nem tér a piros barlangjelzés. Most már ezen haladva 40 m-re alattunk látjuk az I.sz. vízesést. Érdemes leereszkedni a vízeséshez, mert igen szép élményben lesz részünk. A vízesés alatt lévő vasoxidos morzsalékos kőréteg a fölötte lévő sziklanyúlványokkal egy sziklaüreget alkot, mely eső elől is jó menedéket nyújt. Különösen szép látnivalót nyújt a vasoxidos réteg között mintegy szigetelő anyagként elnyúló 20-25 cm-es bazalt réteg. Ha itt már kigyönyörködtük magunkat úgy a sziklafal alatt felkapaszkodunk a jelzés irányában kb 30m-re lévő Zsivány-barlanghoz. Ez egy cserkőben képződött sziklaüreg. A legendák szerint Vidróczki Márton a híres mátrai betyár rejtek helyéül szolgált. Három ilyen rejtekhelye volt a NY. Mátrában, de ez volt a legkedveltebb, mivel ehhez fűződött a legtöbb élménye. Itt találkozott a többi zsivánnyal és innen irányította őket. Amiért legjobban vonzotta ez a hely az az volt, hogy ide szöktette meg a Fajzatpuszta-i juhász szépséges Rózsi leányát. Persze azért, mert szerették egymást. Ennek emlékét őrzi és erről szól a Vidróczki nótának az a két versszaka is, hogy:

A Vidróczki az Mátrába                                                        Szökik az lány, szökik az lány      

Bé szeretett egy szép lányba,                                                  Vidróczkinak az oldalán

Az apja ezt ellenezte,                                                             Hiába szöksz édes lányom

De Vidróczki megszöktette.                                                  Vidróczkival leszámolok

Ha a barlang előtt kipihentük magunkat, elindulunk a jelzett úton a II. sz. vízeséshez és a fölötte lévő sziklakapuhoz. Első látásra ez a sziklakapu úgy tűnik, mint egy régi elhagyatott várrom falainak kapu bejárata. Több kicsi sziklaodúval lehet a környéken találkozni. Meg kívánom még említeni, hogy a vízesések télen is nagyon szép látványt nyújtanak, melyeket érdemes megtekinteni.

Hogyha kigyönyörködtük magunkat úgy utunkat tovább folytatjuk, a piros + jelzésen NY-i, majd DNY-i irányban a kopár hegygerincen, gyalogösvényen kanyarogva az Erdész-réten /Mocsábükk/ áthaladó piros sáv jelzésig. Útközben érdemes külső ülés kopár gerincén megállni és jól körülnézni, mert igen szép panoráma tárul elénk. Alattunk látjuk a Kövicses völgyét a benne kígyózó országúttal, Kövicses patakkal, a fölötte lévő Gombás-i reptérrel és a Hasznos-i várral. Háttérben a K-i. Cserhát hegynyúlványa látható. Hátunk mögött látjuk É, ÉK-i irányban az Óvár és Ágasvár hegycsúcsait, valamint Somtető és Fallóskút környékét. Igen szép felvételek készítésére alkalmas ez a környezet, érdemes megörökíteni ezeket a szép helyeket. Most már utunkat vagy tovább folytatjuk a Nyikom -nyeregig a Ny. Mátra pályaudvaráig, melyet melegen ajánlunk a busszal érkező túrázók számára, hiszen egy napos túrába vígan belefér, vagy visszajövünk Mátrakeresztesre , de már nem a piros + jelzésen, hanem a piros sáv jelzésen K, Majd ÉK-i irányban.

Amennyiben időnk engedi úgy érdemes a jelzett útról egy kis kitérővel a Fitó-patak völgyét is megtekinteni, mely szép szikla szorosokkal és több kisebb vízeséssel van tarkítva. Ha túránkat befejeztük úgy érdemes egy kis pihenőre Mátrakeresztesen az Óvár fogadóba betérni Hűsítő italok, meleg ételek kaphatók. Ha hétköznap érkezünk a községbe, érdemes megtekinteni az ős hagyományú fakanál készítést is. Innen kerül az ország minden részére az ügyes kezek által kiformált fakanál, de több millió db-ot szállítanak külföldre is. Nagyon érdekes a táj szólása és a népszokása ennek a kis hegyi falunak. A folklór számára sok érdekes és értékes gyűjtést végezhetünk.

A fentiekben szerettem volna egy kis ízelítőt adni a Nyugat-Mátra túra lehetőségeiről. Szép időt és jó utat! kívánunk a túrázni vágyóknak.

 

Készült: Holtner László írásáből.