Nógrádi Vízügyi Horgászegyesület Horgászrendje
Érvényes: 2009.01.01-től visszavonásig

 

 

 

1/ Az egyesület vízterületén a horgászat csak a horgászatra vonatkozó szabályok és előírások, valamint az Országos és a helyi Horgászrend ismeretének és szabályainak betartásával engedélyezett.

 

2/ A vízterületeken az horgászhat, aki a jogszabályokban meghatározott horgászatra jogosító engedéllyel rendelkezik, azokat személyazonosító igazolvánnyal együtt a horgászat ideje alatt magánál tartja, továbbá rendelkezik 1-1 db merítő, illetve haltartó hálóval, mérőeszközzel (hossz-súly) valamint golyóstollal. A 14 év alatti gyermekek csak felnőtt kíséretével tartózkodhatnak az Egyesület vizein, csak úszós készséggel horgászhatnak, méretkorlátozás alá eső nemes halat nem zsákmányolhatnak, azt nem vihetik el.

 

3/ A víztározók területén kempingezni, kutyával tartózkodni, továbbá a tavakban fürödni, csónakból valamint lékről horgászni szigorúan TILOS! Az éjszakai horgászatok során este 20 órától reggel 8 óráig maximum 2 személyes sátor állítása engedélyezett, úgy hogy a horgászkészségek, a sátor és a vízpart közötti terület átjárhatóságát nem akadályozhatja.

 

4/ Táblákkal lezárt területen, valamint a völgyzárógát mindkét oldalán és a befolyóknál 50 méteren belül HORGÁSZNI TILOS! A Hasznosi tavon a szigetről horgászni egész évben TILOS! Tilalmi időszakokban, ezen felül TILOS HORGÁSZNI a horgászegyesület által lezárt kíméleti területeken!

 

5/ A horgászhelyek tisztaságáért és minden nemű rendellenességért (pl.: szemét, vagy több tiltott horgászeszköz használata, stb.) az ott horgászó személy a felel. A horgászat megkezdése előtt a horgászhely tisztaságát meg kell teremteni, a képződő hulladékot a horgász köteles magával vinni vagy a kihelyezett konténerekben elhelyezni. Szemetes horgászhelyen TILOS a horgászat, csak annak megszüntetése után lehet megkezdeni a horgászatot. Aki szemetes helyen horgászik, vagy a szemetet a horgászat befejezésekor otthagyja, az ellen a halőrnek fegyelmi feljelentést kell tennie, egyidejűleg a területi engedélyt az ügy lezáráséig be kell vonnia! Tüzet rakni csak a következők szerint szabad: mindkét víztározó tekintetében az arra kialakított helyeken, az Egyesület hivatalos halászati őreitől előzetesen beszerzett írásos engedély alapján lehet! A tűzrakó hely rendeltetés szerinti használatáért, valamint azt követően, annak tiszta, rendezett, visszahagyásáért az engedéllyel rendelkező személy a felelős!

 

6/ A tározók területén mind a horgásznak, mind a vele érkező személyeknek tartózkodni kell minden olyan magatartástól, ami a békés együtthorgászás szabályait sérti (hangoskodás, hangos zenehallgatás, ittas állapot, és más egyéb olyan cselekedet, amely a pihenni vágyó emberek zaklatásának, inzultálásának minősül). Aki e negatív magatartást elköveti, vagy a vele ott tartózkodó kísérő (k) ugyanezt cselekszi (k), a halőr felszólítására el kell hagynia a víztározó területét, ugyanakkor a horgásszal szemben kezdeményezni kell a fegyelmi felelősségre vonást!

 

7/ A tározók területén valamennyi horgászmódszer megengedett (úszózás, fenekezés, pergetés, tapogatás), de a telepítést követő tilalmi időben valamint a fajlagos tilalom ideje alatt a pergetés és a tapogatás TILOS! Amennyiben a FVM Halászati Felügyelő a ponty fajlagos tilalmát az egyesület kérésére feloldja, akkor csak a kijelölt ívási területeken tilos a horgászat bármilyen módja. Halradar használata TILOS! Az egy időben használható horgászbotok, valamint az azon lévő horgok számát az Egyesület kettő-kettő darabban határozza meg.

 

8/ A vendéghorgászok a hét bármely napjára válthatnak napijegyet, az éjszakai horgászat idejére is, kivéve, ha azt a Horgász Egyesület Vezetősége közzé tett értesítésben esetileg időlegesen korlátozza! Az éjszakai horgászatra külön napijegyet kell váltani. Az éjszakai horgászatra váltott napijegy este 20:00 órától másnap reggel 06:00 óráig érvényes.

 

9/ Mindkét víztározó kerítéssel körbehatárolt területére a horgászati idő kezdetét megelőzően 30 perccel korábban lehet csak belépni. A horgászati idő végét következő 30 percen belül az előzőekben leírt területet el kell hagynia a horgásznak.

HORGÁSZATI IDŐK

Január

07-16

Április

05-20

Július

04-22

Október

06-19

Február

07-17

Május

04-22

Augusztus

04-22

November

06-17

Március

06-18

Június

04-22

Szeptember

05-21

December

07-16

 

10/ A víztározókon napi, heti és éves szinten fogható méretkorlátozás alá eső halak mennyiségét a következőkben határozza meg a Horgászegyesület:

Saját felnőtt jeggyel rendelkező

Ifi, kedvezményezett és nyugdíjas jeggyel rendelkező

Békés halak

40db

20db

Ragadozók

20db

10db

Heti:

Saját felnőtt jeggyel rendelkező

Ifi, kedvezményezett és nyugdíjas jeggyel rendelkező

Méretkorlátozás alá eső nemes halak:

6db melyből maximum 

4db lehet ragadozó

4db melyből maximum 

2db lehet ragadozó

Napi:

Saját felnőtt jeggyel rendelkező

Ifi, kedvezményezett és nyugdíjas jeggyel rendelkező

Vendég napijegyes felnőtt

Vendég napijegyes Ifi

Méretkorlátozás alá eső nemes halak:

3db

2db

2db

1db


Egyéb halból naponta 3 kg fogható egységesen. Aki a méretkorlátozás alá eső nemes hal engedélyezett napi mennyiséget zsákmányul ejtette, arra a halfajra a továbbiakban nem horgászhat! A harcsa fogására az országos horgászrendben leírtak vonatkoznak.
2009. május 01 –től a PISZTRÁNG fogható és elvihető. A legkisebb kifogható méret 30 centiméter! Ebből havonta kettő darab vihető el. A napijeggyel horgászók szintén kettő darabot vihetnek el, de akkor más nemes halat nem zsákmányolhatnak. A zsákmányolt pisztráng a ragadozó mennyiségbe számít bele. Tilos a megfogott pisztrángot egy percen túl a vízen kívül tartani, a mélyen benyelt horognál a zsinórt el kell vágni a horoghoz minél közelebb, majd a halat azonnal vissza kell helyezni az élő környezetébe. Az el nem vihető pisztráng bármilyen szákban vagy egyéb módon való tárolása TILOS, aki ezt megszegi, fegyelmi vétséget követ el!
A zsákmányul ejtett hal, fogási idejét a fogási napló kecsege rovatába óra, perc pontossággal rögzíteni kell azonnal, a horgászat folytatását megelőzően. A fogási naplóba történt bejegyzéseken csak a hivatalos halászati őr javíthat, melyet aláírásával kell igazolnia. Ettől eltérő bármilyen javítás, olvashatatlan firkálás, fegyelmi felelősségre vonást von maga után. 
Az éves engedélyezett mennyiség megfogása után, a saját tag részére újbóli területi jegy váltható a meghatározott összegért. A külső területi engedéllyel rendelkező horgászra, a kifogható hal mennyiségében ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a Horgászegyesület saját tagjaira. Vendéghorgászként, a MOHOSZ –tól, illetve a HENSZ által kiadott „Megyei Területi horgászengedély”-el és ehhez érvényes „Tisztségviselői Igazolvány”-al rendelkező horgászok, a horgászat megkezdése előtt, a halőrháznál elhelyezz „Beíró füzet”-ben kötelesek magukat regisztrálni, annak befejezésekor, a fogási eredményt beírni! Ennek elmulasztása esetén, a halőr felszólítására a horgászatot be kell fejezni, a tározó területét el kell hagyni. A rájuk vonatkozó mennyiségi szabályozás a napijegyesekkel megegyező!

 

11/ A Horgászegyesület vízterületein a csuka és a süllő fogása február 15 és április 30 között tilos! A csuka legkisebb kifogható mérete 50 cm. Minden kifogott süllőt a horgász köteles bejegyezni a fogási naplójába, és megtartani, függetlenül annak méretétől. Szigorúan tilos a napi megengedett mennyiség megfogása után ragadozó halra horgászni. A megfogott méreten aluli csukát a zsinór elvágásával egyidejűleg vissza kell helyezni az élő környezetébe. A tavakban lévő jelölt illetve nagyméretű ivarérett pontyok védelme érdekében, a kifogott 60 cm-es vagy azt meghaladó egyedeket vissza kell helyezni a tóba, vagyis nem vihetőek el!

 

12/ Éjszakai horgászat kezdetének idejét a vezetőség határozza meg évente. Szeptember hónap utolsó szombatjáig, váltott hétvégéken, szombatról vasárnapra virradóra engedélyezett mindkét víztározón. Napnyugtától-napkeltéig az Országos Meteorológiai Szolgálat által közzé tett idővel megegyezően. A horgászhelyet jó láthatóan ki kell világítani (a gyertyával történő kivilágítás nem elfogadott).

 

13/ Nagy figyelmet kell fordítani mindkét vízterület tisztaságára és élővilágára, mivel mindkét vízfelület nyers ivóvízbázis. Az etetés szigorúan TILOS!

 

14/ A horgász köteles a halőr felszólítására személyazonosító igazolványát, a horgászengedélyét, fogási naplóját és a zsákmányolt halat bemutatni. A halőr, eljárása során közfeladatot ellátó személy. Szabálytalanság észlelése esetén a halőr a víztározó területén köteles intézkedni! A halászati őr illetve társadalmi halőr ellenőrző tevékenysége során, a tározó területén jogosult a horgászok gépjárműveinek megállítására, azok átvizsgálására. Annak megtagadása vagy akadályozása fegyelmi eljárást von maga után! Azon egyesületi tagtól, akit a halászati őr az előírások megszegéséért feljelent, a feljelentés elkészültével egyidejűleg vonja be a területi engedélyét, fogási naplóját, és azokat adja át az egyesület Elnökének, további intézkedések végett. Az okmányok bevonásra kerülnek az FB jogerős határozatának meghozataláig. Nevezett horgász ezen időtartam alatt nem látogathatja az egyesület víztározóit! Napijegyes vagy vendég horgász esetében szólítsa fel az érintett a horgászat befejezésére, majd a feljelentés elkészültét követően kötelezze Őt a tározó területének elhagyására.

 

15/ A Komravölgyi víztározó területén gépjárművel történő bent parkolás nem engedélyezett, kivéve a műút jobb oldalán kialakított „kiálló parkolók” –ban, kivéve az ÉRV Zrt. által kiadott engedéllyel rendelkezők. A gépkocsival történő behajtás engedélyezett a horgászfelszerelés ki és bepakolásának időtartamáig. A „kiálló parkolók” megteltét követően, ki kell állni a két bejáratnál lévő külső parkolóba! Gépjárművel a víztározók gátjára felhajtani tilos!

 

16/ Jelen horgászrend és a vonatkozó jogszabályok megismerése, betartása minden horgász kötelessége. A horgászrend megszegőivel szemben az Egyesület Vezetősége a Fegyelmi Szabályzat el?írásában foglaltak figyelembe vételével fegyelmi eljárást indít!